Jurkićev sv. Franjo u Posuškom Gracu

Jednom zgodom kipar Ante Jurkić je rekao u intervjuu Tomislavu Šovagoviću za Glas Koncila: “Svaka sakralna tema je toliko duboka, intrigantna, sadržajna da čovjek uživa čega god se dotakne... Ponekad je ideja bolja od teme, a ličnost koju modeliram uvelike na mene ostavlja dojam. Neke stvaram u dahu, s pojedinima se mučim. Jednom kada su postavljene, skulpture imaju svoj jezik i nalaze put do ljudi koji ih gledaju. Previše je toga što očekujem od skulpture. I mogu reći da se svakom novom radu veselim...“ Ove njegove riječi odnose se i na njegovu brončanu skulpturu koja prikazuje sv. Franju Asiškog (1182.-1226.), a postavljena je u povodu 800. obljetnice Franjevačkoga reda 2009. god., što ujedno pada na samu uočnicu drugoga milenija kršćanstva, za vrijeme župnika fra Mladena Vukšića (župnik: 2003.-2010.) u crkvenom dvorištu župe u Posuškom Gracu koja je pod zaštitom toga sveca Crkve.

 

            Na ovoj slici je razvidno da se statua nalazi na kamenom podu ispod jednostavnoga kamenog slavoluka, da je okrenuta licem prema istoku, zatim da je bogati Asiški Siromah iskoraknuo, tj. krenuo u novo razdoblje života u Bogu, za Boga i za Crkvu, koja nije samo ovozemaljska stvarnost nego kozmička zbilja; a njegov iskorak je zapravo iskorak Crkve u kojoj su njegovi duhovni sinovi redovnici i svećenici franjevci. Oni djeluju nadahnuti Duhom Božjim. Također potaknuti su na djelovanje naputkom Asiškoga Sveca koji ih na ovom brončanom kipu rukama potičući zove na daljnji hod za Kristom u Crkvi, gotovo govoreći: “Idemo, braćo, u daljnju izgradnju i obnovu Crkve!“ Napose, oni su upućeni naukom svete Crkve u novo njezino razdoblje koje otpočinje jubilejskom 2000. godinom. Jurkićev sv. Franjo nuka i sve ostale kršćane diljem svijeta, posebno Kristove svećenike na čelu s biskupima i Papom, da svim silama krenu za Kristom i Svecem u posvemašnju duhovnu živost Crkve. (Ilija Drmić)
free joomla templatesjoomla templates
2021  Župa Sv. Jure Vir - Sva prava pridržana.   Design: Mladen P.