Leptir na mrežici prozora župnoga dvora u Viru

Riječ je o velikom noćnom leptiru paunčetu koji ima raspon krila od 145 do 175 milimetara. Živi u šumama i šumarcima. Gusjenice se hrane lišćem drveća. Odrasli se javljaju od travnja do lipnja i dolaze na svjetlo.

Četiri su faze leptirova životnog ciklusa: jaje, larva, pupa i odrasli leptir. Jedan od najboljih pokazatelja zdravog, uravnoteženog eko sistema je obilje leptira. Postoji oko 24.000 vrsta leptira, dok su leptirice (moljci) još brojnije sa oko 140.000 vrsta. Leptiri su oslikani i na Egipatskim freskama starima oko 3500 godina.