Dopis don Anti Omaziću u Vrpolje kod Šibenika

Dragi don Ante, danas smo trebali biti kod Tebe, u Gospinu svetištu, ali Bog je htio drugačije jer nam je poslao snijeg i jaki vjetar. Neka snjegovi i vjetrovi hvale i blagoslivlju Gospoda! Kod nas je takvo vrijeme da se jedva može pomoliti glava iz kuće, a tamo u Dobrićima gdje je Jagoda još je gore, jer kod nje vjetar jaki raznosi snijeg i pravi nanose da se nitko ne može maknuti sa svoga mjesta, pa tako ni on koja nam nije danas došla pa je ručak spremala za Damira, mamu i mene jedna gospođa iz Vira, Ana. Đakon Damir se ohrabrio na šetnju prije ručka, a poslije ručka i ja.

I za vrijeme toga svoga egzodusa snimio sam ove fotografije koje Ti šaljem da Te najsrdačnije pozdravimo iz ovoga Vira. Slike prikazuju detalje iz našega crkvenoga dvorišta koje je Tebi poznato, jer si ovdje bio više puta, a u crkvi si imao i mise i vjenčanja. Vidiš na slici kako se Isus bori s hladnoćom svijeta, zatim tu su kao uzor oni snažni i borbeni dvorišni žuti cvjetovi koje je nedavno sunce izmamilo, a inače ne bi se oni dali prevariti od sunca da su znali za ovo snježno nevrijeme u Viru i svekolikom okružju. Meni je nekako oko palo na sve to, a i ja se pitam koliko sam otporan na ovo nevrijeme, hoću reći na sve ove svjetske utjecaje koji nas gađaju svakoga dana sa svih strana. No, ako Krist trpi hladnoću vremena, onda mogu i ja; ako on podnosi hladne osmijehe, onda mogu i ja; ako on zna hoditi s teretom što su mu ga grješni ljudi natovarili na leđa, onda mogu i ja; ako je on pun ljubavi za čovjeka i svijet, onda sam i ja; ako je on milosrdan i prašta, onda sam i ja milosrdan i praštam sebi i drugima; ako on vuče svoj križ na Golgotu, onda ću ga vući i ja, naravno padajući barem tri puta pod teretom križa...

I ima još jedna slika što Ti je šaljem, a prikazuje, kao što ćeš vidjeti, dva anđela u Gospinoj špilji kojima su nožice zaljevene u čvrsti beton. Zanimljivo graditeljsko rješenje! Kad god vidim tu sliku, skamenim se. Već dulje vrijeme pokušavam razmišljati o tome na koji način da oslobodim ove naše anđele, koji su inače slobodni i oni mogu biti i gore i svugdje, jer im noge nisu zabetonirane za Nebo, niti za Zemlju. Graditelji moraju stvarati iluziju slobodnih nogu makar ih na neki način valja iz praktičnih razloga privezati za određeno tlo. To je umijeće gradnje. Hoću li uspjeti u ovoj župi stvoriti takav dojam duhovne slobode bez koje se ne može biti niti čovjek a još manje vjernik. U ovim razmišljanjima najsrdačnije Te pozdravlja ova ekipa iz Vira s don Ilijom Drmićem

Vir, 5. ožujka 2015.