Karneval u Viru i virskoj školi 2015.

 

U Viru su djeca i mladi obilježili pokladno vrijeme kroz tjedan dana prije Čiste srijede koja ove godine pada na 18. veljače prerušeni u maskenbalsku odjeću. Svako malo skupine maskiranih pokladnih putnika stupale su pred sve kuće u Viru, Podbiloj i Podzavelimu, te pred župni dvor pjevajući i moleći za karnevalski dar. Svatko ih je rado dočekao, saslušao njihovo pjevanje i igranje pokušavajući ih prepoznati ispod maske, te ih na kraju nečim obdario.

 

Završnica ovih pokladnih i karnevalskih svečanosti bila je u Pokladni utorak 17. veljače u virskoj školi Franice Dall’era. U ovoj priredbi sudjelovali su svi učenici i njihove učiteljice na čelu s ravnateljicom Mirjanom Mikulić. Spaljivanje Krnje uz ples i pjesmu, koji je kriv za sve što se zbiva pod suncem, dogodilo se na igralištu u školskom dvorištu. Budući da je puhao vjetar, a sunce sjalo, dim sa svim smradom spaljenoga Krnje nosio je u zapadna poredana brda, gdje je na neki način i nestao. Sunce je još jače grijalo, maskirani đaci su plešući pjevali uza zvuke glazbe i sve je tako došlo do svoga kraja. Ponovno su nastavili nastavu snivajući kako će sutra na Čistu srijedu skinuti sve svoje maske i otpočeti novi zbiljski život.

 

 

free joomla templatesjoomla templates
2020  Župa Sv. Jure Vir - Sva prava pridržana.   Design: Mladen P.