Slika župnoga dvora iz 1910. godine

   Dopis kustosu Muzeja na Humcu fra Milanu Jukiću: Poštovani fra Milane, najsrdačnije zahvaljujem na poslanoj slici staroga župnog dvora u Viru iz 1910. god. Naime, slika je iz te godine i onaj kratki napis pokraj nje: Župski stan u Viru god. 1910. I jedno i drugo, slika i taj tekst, veoma su dragocjeni podaci koji nama u 2014. god. - 104 godine nakon toga snimka, mnogo govore: o vremenu, mogućnostima, gradnji, stilu življenja, borbenosti za stvar Božju i svoga naroda koji je živio u istim ili sličnim uvjetima, s istim i sličnim mogućnostima, s jakom voljom da nadživi sve nevolje i nedaće Balkanskih ratova (1910.-1912.) koji su tutnjili uokrušce njih. A četiri godine nakon ovoga snimka otpočeo je Prvi svjetski rat koji je svojom smrtonosnom rukom dohvatio i Vir i mnoge župe ovih krajeva.

Taj se župski stan nije mijenjao, dakle on je izgledao i u vrijeme Prvoga svjetskog rata ovako kako ga vidimo na ovoj slici iz 1910. god. Tada je, u vrijeme ovoga snimka, župnikom bio fra Pavo Alaupović (župnik: 1902.-1910.), njega je naslijedio don Ante Bakula (župnik: 1910.-1936.). Ova dva župnika bila su stanovnici ovoga župnoga stana, a don Ante je u njemu dočekao apokaliptičkoga glasnika Prvoga svjetskog rata (1914.-1918.), koji mu je navijestio i tešku smrt 1942. god. u jeku Drugoga svjetskog rata. Nije dobro ratove označivati brojevima, jer nekako nakon ova dva svjetska rata očekujemo treći, četvrti itd., a bolje bi bilo da su ova dva bila posljednja dva svjetska rata. Ovo samo malo u povodu 100. obljetnice Prvoga svjetskog rata koju narodi komemoriraju, valjda da se nikada više ne dogodi rat, ni mjesni, ni svjetski, niti ikoji drugi. Svakako slika je vrlo impresivna i poručuje mnogo današnjim revniteljima za ideale ljudske i božanske. Primite najiskrenije pozdrave i zahvale od don Ilije Drmića
      Vir, 22. srpnja 2014.

 

free joomla templatesjoomla templates
2021  Župa Sv. Jure Vir - Sva prava pridržana.   Design: Mladen P.