Duhovna priprava za došašće i Božić 2009. godine na način kursilja

VIR - U župnoj zajednici sv. Jure u Viru zahvaljujući skrbi tamošnjega župnika don Petra Vuletića održan je od 26. do 28. studenoga 2009. duhovni tečaj zvani kursiljo, što je ujedno bila izvrsna duhovna priprava vjernika za došašće i Božić. Voditelj je bio don Andrija Vrane, a sudionici su bili iz Posušja i Vira. Kroz ta tri dana pod vodstvom ovoga iskusnoga svećenika ušli su vjernici u hram svoga duha, te su tu stvarali red i mir u Bogu, što se tijekom života poremeti, poruši. Oni će sada biti sposobniji za osobni, obiteljski, društveni i crkveni život, a poglavito sve pod vidom svjedočenja Božje prisutnosti u nama. Najbolje će nam dočarati ta tri dana dojmovi triju osoba s toga maloga duhovnoga tečaja.

“Dojmilo me se zajedništvo, molitva, toplina u srcu. Svećenik Andrija svojim riječima čovjeku vraća samopouzdanje. Evo, već za ova tri dana mnogo se toga probudilo u meni. Sve je to u biti bilo tu, ali kao da je zamrlo u srcu. Tople riječi oživjele su hrabrost i ljubav.“ “Pokušavam sve shvatiti ali ne mogu odjednom. Pod ovim utjecajem probudit ću dubinu duše. Pronaći mir za sebe, svoju obitelj, djecu i muža. Željela bih ostati u ovom miru, pronalaženju, znanju i zajedništvu. Ovo je veliko, novo iskustvo za mene.“ “Dolaskom na ovaj tečaj u meni se lomilo mnogo toga, u jednu ruku očekivala sam da će mi se pred očima rastvoriti sve, te da ću spoznati sve ono o čemu sam slušala. Nisam očekivala ništa spektakularno, nisam vjerovala da je to nešto za mene, u biti da nisam dostojna posebne milosti. Ali doživjela sam toliko topline, ljubavi, pozitivnih emocija, radosti. Nisam se nadala da će biti ovako predivno. Posebno me dirnulo to kako i najteže ljudske sudbine ispričane tu mogu postati lakše, kao da svi pomalo nosimo dio tereta, s radošću pomažemo i dopuštamo da nam bude pomognuto. Moj osjećaj straha počinje iščezavati. Sretna sam.“
Papa Ivan Pavao II. o ovome pokretu u Crkvi rekao je ove riječi, koje nam mogu biti smjerokazom u vrednovanju kursilja: “Već je ranije izrečeno moje duboko poštovanje prema vašem pokretu jer znadem da on, bliz Bogu, s njemu posebnom pedagogijom unaprjeđuje kod svojih članova pojedinačno i u zajednici čvrst i konkretan odnos prema Gospodinu Isusu Kristu, te je 'prvi navještaj' (kerigma) koji omogućuje početak doživljavanja zreloga kršćanskog života. Potpuno povezani s Crkvom i njezinim učiteljstvom nastojite živjeti krštenje iskreno i ustrajno, te da ste brižljivi u nastojanju da budete evanđeoski kvasac tamo gdje živite i radite. Otuda proizlazi moje duboko poštovanje prema vama, te vam ujedno postaje i poziv da sve više budete suradnici u evangelizaciji.“
Mali tečaj kršćanstva kursiljo jedan je od 50-ak kršćanskih laičkih pokreta i udruga kod nas Hrvata. Stigao je u Hrvatsku 1974. god. iz Austrije. Zagrebački nadbiskup kardinal Franjo Kuharić, povjerio je biskupu Miji Škvorcu brigu oko osnutka pokreta u domovini. Prvi tečaj održan je 28. kolovoza 1974. na Taboru u Samoboru. Gotovo od samoga početka duhovno vodstvo pokreta i poslove tajništva preuzima vlč. Andrija Vrane, danas također biskupijski delegat za pokrete i udruge Zagrebačke nadbiskupije. Zajedno sa skupinom laika suradnika brine se o pokretu koji laicima otkriva perspektive duhovnosti i mogućnosti laičkoga djelovanja i angažmana u Crkvi i svijetu. (I. Drmić)

 

free joomla templatesjoomla templates
2021  Župa Sv. Jure Vir - Sva prava pridržana.   Design: Mladen P.